BLOG - Welcome to MartinN3 website

Homepage

Word nevymýtíme

Čas od času webový vývojář dostane podklady ve wordu, někdy je to padesát souborů.

Zadání zní: Zachovejte formátování.

Jaké jsou logické možnosti

Ono je jednoduché vyexprotovat z wordu HTML nebo to pomocí nějakého online nástroje převést - ale ten balast co to nabere (nejčastěji se používá právě word nebo libreoffice konverze). S tím se nedá pracovat.

Použij lepší konvertor

Naštěstí jsem našel konvertor, který není jenom magie, je pěkně rokouskovaný a dovolí nám jednoduše zvolit jeden výstup z dvanácti co se nám hodí nejvíce - Jedná se o opravdu dospělý nástroj pro konverzi DOCX.

Ono tento problém řešilo spousty jednotlivců i organizací, a právě organizace se spojily a zafinancovaly vývoj celého balíku nástrojů pro publikování. Omrkněte všechny, mají dokonce i WYSIVIG(nebo jak se to píše) napsaný v REACTU. Umí poznámky pod čarou, previews změn, online kolaboraci a další vychytávky. Backend celého balíku aplikací, ve kterém je např. API server i s frontendem právě na konverzi, je napsaný v Ruby.

Mrkněte sami http://xsweet.coko.foundation/

Jak to rozjet

Naštěstí dost jednoduše, stačí k tomu jen Linux, Bash a nainstalovaná Java 8 (maj tam XML parser na javě ale mají i starší verze pro starší javy)

Nám se však nejvíce hodí tento nástroj

https://gitlab.coko.foundation/XSweet

A k tomu tento bash script

https://gitlab.coko.foundation/XSweet/XSweet_runner_scripts/

Shoptet a javascript

Google přidal možnost overrides na assety (např. JS, CSS) čímž umožnil urychlit a zkomfortnit vývoj - což jak známe značně snižuje únavu, frustraci a tím bugy s tím spojené.

Ano, na většině malých projektů pravděpodobně budeme mít na serveru pouze dva JS soubory a do těch pereme jQuery pátý přes devátý. Občas ale máme projekt který vydělává, roste a potřebuje škálovatelné řešení o kterém už jsme tolikrát slyšeli.

Začal to být bordel tak jsem se rozhodl přepsat celý projekt do ES2017.

Nevýhody

Výhody

A jak s webpackem vyvíjím?

Pro DEV si nahážu všechny chunks do jednoho souboru a ten přes override používám v prohlížeči, a na PROD nechám udělat chunky a ty přes script a if podmínky načtu podle konkrétní sady stránek.

Od prvních seznámení s javascript taskery uplynulo hodně času a nástroje ohromně dospěly. Pro moderní vývoj JS je Webpack základ.

Díky přispěvatelům ve webové komunitě, která je přirozeně dynamická a různorodá, tu máme skvělé nástroje a návody jak je použít přímo pro náš případ. Tak si užívejme a neprasme.

Offline first - Chci tě!

Taková klasická věc, nainstaluju si aplikaci, pracuju v ní a až bude připojení, vše se sesynchronizuje. - Tak pozor, tahle jistota při psaní webových aplikací nikdy nebyla. Tam se prostě počítá, že jste online pro každý kliknutí. Je to trapné a otravné, náročné a v době FUP i nepraktické(asi nikdo nečekal jak dlouho FUP přežije). Navíc on LTE chip bude žrát dost (né že by offline appky byli offline když mají připojení a tedy nežraly, jsem zvědavý jak je na tohle myšleno).

Pohrávám si z touhle myšlenkou a zkouším takové aplikace psát - jenom se pořád plácám.

Couchuju, Pouchuju, Reactuju ale furt to dře

Narazil jsem na talk od Gregor Martynus. Asi už si trablema s offline applikacemi prochází asi dlouho a rozhodl se napsat vlastí wrapper, se kterým se dá prý normálně pracovat.

CouchDB PouchDB - HOODIE.JS

Dell 7567 Inspiron Gaming

Chtěl bych tu sdílet svou zkušenost s dalším notebookem.

Znajíc specifikace notebooku, na těch hodnotách z benchmarků nenajdete nic zvláštního, ovšem na tyto hodnoty jsem se dostal až po 9 měsících ladění (rozumněj brouzdání po fórech, redditu, bojování s windows drivery, podtaktovávání, taktování).

Quake Champions

Screenshot nastavení detailů ze hry

Benchmark ze hry 4v4

06-10-2018, 09:31:59 QuakeChampions.exe benchmark completed, 38192 frames rendered in 455.469 s
Average framerate : 83.8 FPS
Minimum framerate : 57.9 FPS
Maximum framerate : 109.4 FPS
1% low framerate : 54.5 FPS
0.1% low framerate : 19.0 FPS

Nedávno zamnou známý přišel s tímto dotazem:

Ještě navážu na tvoji poslední větu: kdybys něco někdy potřeboval

S manželkou jsme si založili koncem minulého roku firmu. Teď se zabýváme tvorbou její identity a začínám kreslit naši produktovou řadu. S tím samozřejmě souvisí i webové stránky.

Představu máme jasnou one page


Kdybych se na tebe s tímto obrátil, jsi mi schopen nastřelit bez dalších detailů (sám je zatím nevím)cenu za zpracování?

Samozřejmě všechno je to zatím nezávazně.

Děkuji

Moje odpověď:

Ahoj,

Ty weby se pohybují v tom co předpokládám, že budeš chtít v částce do 10,000 Kč. Trendem nyní je, a pomáhá to i k udržení nízké ceny, si na webu dělat vše sami a programátora používat jen když se stane nějaká chyba, nebo pro případnou konzultaci či úpravu nějaké funkčnosti. Něco jako facebooková stránka, tam taky nevíš co se děje v pozadí a vlastně tě to ani nezajímá.

V zásadě touto dobou doporučuji dvě řešení.

Shoptet Wordpress
Připravený, počeštěný, okamžitě funkční, e-shopový systém s možností blogu CMS s velkou možností předpřipravených úprav včetně e-shopu
Výběr z několika předpřipravených šablon (jedna šablona ECHO je Onepage), všechny šablony jsou responsivní Výběr a úprava buď: volně dostupného tématu, nebo zakoupení hotového tématu.
Dostačující možnosti úpravy jako např.: úprava hlavičky, velikosti vyhledaných produktů, změna fontů, změna velikostí textů, zvětšení rozvržení atd. Vše co lze v shoptetu a navíc další možnosti úprav, nejpodstatnější je asi vypsání vlastních dat z databáze, přidávání dat do databáze a lze kompletně ovlivnit zobrazení.
Výhoda českých modulů např.: pro napojení, dopravce atd. https://www.shoptet.cz/cenik-modulu/ Rozšíření jsou základním kamenem wordpressu, je jich spoustu a dokonce i hodně z nich zdarma. To se ovšem netýká České e-shopové scény, kde se leccos najít dá, ale bude to chtít více času. Případně řešení nějak doprogramovat.
Záruka na funkčnost a extra rychlé načítání, vlastní Helpdesk Žádné záruky, rychlost stránek si musí programátor optimalizovat sám, v případě problému se lze obrátit na programátora (kterých je ve wordpress komunitě mnoho).
Měsíční náklady za tarif, či možnost kombinace tarifu a modulů, pro výhodnější cenu. Měsíční náklady za pronájem hostingu (za kvalitu kolem 100-150kč měsíčně, pro základní web kolem 50-100kč), a případné dodatečné náklady za programátora v případě problému.
Těch úprav lidem spoustu rozmluvím a doporučím nějaké jiné, většinou se přes 5000 nedostanou. Někdy dokonce žádné úpravy potřeba nejsou, klient si vše zařádí sám a to jsme pak na částce 0. Tady je ohodně víc práce, a musí se k úpravám přistupovat s jasným záměrem. Včetně úpravy grafiky a vypsání vlastního obsahu začínám od částky 5000. V případě pouze nasazení šablony a malých úprav se dá dostat kolem 3000.
Dodání okamžitě a postupné úpravy s klientem kolem 14 dní Dodání po výběru tématu, či nakódování tématu. Poté postupné úpravy kolem 14 dní.

Produkty prodávají krásné fotky, dostatek informací a rychlý nákupní proces.

Malé shrnutí designu webových stránek a představách klienta https://www.houseofrezac.com/grafika

Pokuď začínáte s e-shopem tak doporučuji https://www.mujprvnieshop.cz/


Kolik stránek je potřeba nastylovat pro eshop?

Přesně to nevím, ale jednou jsem si dělal mapu komponentů - určitě není zcela kompletní. Jednou ji zkusím doplnit a předělat. Avšak jako příklad bude dostatečná.

Jestli si dobře vzpomínám tak se jednalo o eshop Farmapython.cz


Spuštění projektu online identity stolu VACHL

Herní stoly Vachl

Na jarní firemní akci jsem potkal známeho Michala Vaškanina. Se svým parťákem rozjeli výrobu originálních herních stolů. Jestli jste srdcem hráč, tak si určitě nechte vylepit stůl svou oblíbenou gameskou.

Pointou je, že potřeboval levně a rychle rozjet prezentaci, která by v budoucnu mohla přerůst v e-shop. Tohle, ale zezačátku nevěděl.

Potřeboval nějak začít, a mě se jeho nápad líbil. I přesto, že měj prezentaci slíbenou, udělal jsem mu návrh postavený na shoptetu - čistě podle toho, jak jsem si představoval fungování - odrazový můstek, na kterém případně začneme naši spolupráci. Bylo to velmi efektivní, udělal jsem to ve zbytku pracovního dne. Vypadal nějak takto: